Artyści nieprofesjonalni ? / Arts artists non-professional ?


seraphine-2

Francuzi mają swoją Séraphine, my mamy swojego Nikifora.

Ze wstydem przyznaję, że o tym pierwszym nazwisku  dowiedziałam się dopiero po obejrzeniu filmu. Zawsze zadziwiają mnie postacie, obdarzone talentem nieuświadomionym.  Tym co najmocniej ujęło mnie w filmie była postać samej artystki  zagranej przez Yolande Moreau. Aktorka odegrała obraz wrażliwej,nieco neurotycznej, trochę rubasznej w swoich ruchach kobiety. Séraphine maluje, by anioły wstawiły się za nią. Za dnia pracuje, przyjmując rozmaite zlecenia , nocami w blasku świecy oddaje się twórczości. Używa farb, które są wytworem jej rąk i wyobraźni, z pomocą przychodzi jej w tym względzie „matka natura” .
Jej „hobby” nie znajduje raczej zrozumienia. Zwykliśmy przecież talent przypisywać ludziom wykształconym i uposażonymi finansowo. Ten obraz  jest nie tylko próbą zrozumienia samej artystki, ale także pytaniem o to jak patrzymy na sztukę, w jaki sposób ją oceniamy, czy właściwie nagradzamy tą, która jest tego warta.
Séraphine to nie 
Camille Claudel, której talent rodził się  u boku wielkiego artysty.Obie jednak kończą swoje życie w przytułkach.
Dla malarki największym wsparciem jest sama natura, bez niej artystka gaśnie.
To odwiecznie fascynujący temat  – kim jest artysta? Dlaczego jest tym, kim jest? Co czuje? Dlaczego tworzy?
Serafine nie stała się milionerką. Z upływem czasu zdradza dużą niestabilność psychiczną.

Zawsze w takich momentach zastanawiam się kto tutaj jest bardziej niestabilny …  Sama artystka? A może ci, którzy pozwolili umieścić ją w przytułku. Z  wydarzeń prezentowanych w filmie wywnioskować można, że dano jej nadzieję, którą jej odebrano. To ją załamało. 

Gdy przypominam sobie rolę Krystyny Feldman kreującą postać Nikifora łezka kręci się w oku. 

roz1431069 Krystyna Feldman  – a role in the film Mój NikiforKrystyna Feldman

Nikifor Krynicki

240px-Nikifor_Krynicki_01

Reklamy