LE QUATTRO VOLTE – historia jednej duszy


Le Quattro Volte w reżyserii Michelangelo Frammartino

 “Each of us has four
lives inside us which fit into one another. Man is mineral because his skeleton is made of salt; man is also vegetable because his blood flows like sap; he is animal in as much he is endowed with motility and knowledge of the outside world. Finally, man is human because he has the gifts of will
and reason. Thus, we must know ourselves four times” parafraza słów Pitagorasa

Le.Quattro.Volte.[Spanish].DVDScreener.XviD.[DTL].avi16

 

Zastanawiałam się czym mogłabym zachęcić do obejrzenia tego filmu.  Może faktem, że wymyka się on trochę z ram tego czego doświadczamy w kinie na co dzień.
Jest to kino kontemplacyjne, które sprowadza rolę człowieka w świecie do jednego z elementów, niekoniecznie tego wiodącego. Natura bowiem doskonale radzi sobie bez nas. Obserwujemy jak zmieniają się cykle, śmierć nadchodzi także łagodnie, bo przecież taki jest ostateczny koniec dla każdego  z nas. Ludzie mieszkający w rejonach Kalabrii żyją tak, by potrzymać tradycje i święta. Ale trudno zakwalifikować ten obraz do dokumentów. Plasuje się on raczej pomiędzy fikcją a dokumentem.
Kamera prowadzi nas płynnie, pokazując życie mieszkańców i przyrody. Wszystko dzieje się jakby naturalnie, zupełnie niezamierzenie. A jednak czujemy ingerencję sił z zewnątrz, coś nam podpowiada, że ktoś połączył te poszczególne kadry i zdarzenia tak, by skłonić nas do określonej refleksji i wreszcie zadajemy sobie pytanie:
Czyżby Kalabryjczycy nadal czerpali swoją wiedzę z tradycji szkoły pitagorejskiej ?

Wierzenia pitagorejczyków:

  • Dusza istnieje oddzielnie od ciała (Grecy wyobrażali sobie duszę na podobieństwo ciała).
  • Dusza może łączyć się z dowolnym ciałem („każda dusza może wejść w każde ciało, nawet zwierzęce”).
  • Dusza jest trwalsza od ciała.
  • Ciało jest dla dusz więzieniem.
  • Dusza jest więziona w ciele za popełnione przez nie winy.
  • Dusza będzie wyzwolona z ciała gdy się oczyści, a oczyści się wtedy, gdy odpokutuje za winy.
  • Życie cielesne ma zatem cel – wyzwolenie duszy.
  • Nieszczęściu jakim jest wcielenie duszy można zapobiegać poprzez praktyki religijne. Takimi praktykami były misteria.

Le.Quattro.Volte.[Spanish].DVDScreener.XviD.[DTL].avi1

Oglądając ten obraz czułam  z każdym kadrem coraz większy spokój. Ujęła mnie ta wizja przenikania się natury ludzkiej i przyrody, odradzania się duszy. wreszcie nie brakuje w tym filmie kadrów, które wywołują wzruszenie i uśmiech. Reżyser zadbał o to, by momenty głębszej refleksji przepleść zdarzeniami niezwykle humorystycznymi. Ale one także wydają się jakby niezamierzone,  niezwykle naturalne. To miejsce, gdzie wciąż wierzy się w magiczną moc pyłu unoszącego się nad kościelną podłogą. Tutaj obchodzi się także kult drzewa, które po przejściu obrzędu dostaje się w ręce węglarzy. Drzwi domów w Kalabrii są zawsze otwarte. Tutaj przetrwały zawody, które w innych rejonach odeszły do lamusa, może właśnie dlatego reżyser uczynił tę krainę miejscem dla   swojej wyobraźni i myśli. 

Jedyne dialogi jakie usłyszymy są dla widza mało zrozumiałe. Ich rozumienie nie jest jednak konieczne dla rozwikłania zagadki tego obrazu. Uznałabym to raczej za atut filmu. 

To piękny film o relacji człowieka z naturą. Uderza prostotą formy. Trzeba się nastawić na kino powolnych kadrów, ciszy i myśli. 

Reklamy