Zakład Schlesische Celuloze und Papierfabricken K.G. Ewald Schoeller Werk w Malczycach cz.1


Nie wiem dlaczego znowu tam pojechałam, czy to kwestia wspomnień, czy chęć odczucia stosownej dawki adrenaliny.
Mogłabym tego miejsca nie opuszczać.
 Nie czuję się całkowicie komfortowo, będąc w takim miejscu sama, ale ciekawość, te niebywałe przestrzenie, konstrukcje, zadrapania, odpryski, kolory- wszystko to sprawia, że nie potrafię sobie tego odmówić. Czas znowu zrobił swoje: rdza, mech, gruz, odpadające elementy, gałęzie drzew porastające wnętrza…i ta niesamowita gra świateł…


Słysząc głosy, zaszywam się na dłuższą chwilę, czekam, słyszę tylko bicie własnego serca…potem nieśmiało stąpam krok za krokiem, upewniając się, że intruzi odeszli Parodia prawda? Przecież sama też jestem w tym miejscu nieproszonym gościem. To jest taka chwila, podczas której mogę myśleć, wpatrywać się, kadrować oczami, rozsmakowywać się w tym co  widzę przed sobą. 

Nie wiem czemu czuję się w takim miejscu, tak dobrze. 

sometimes I stand still and watch
I disappear still gazing at the images 

order 

and disorder

step by step

into the unknown

 

fot. Agnieszka Bober

_DSC0882 (Kopiowanie)

.

_DSC0939 (Kopiowanie)

.

???????????????????????????????

.

???????????????????????????????

.

_DSC0964 (Kopiowanie)

.

_DSC1086 (Kopiowanie) .

_DSC1116 (Kopiowanie)

.  
???????????????????????????????

.???????????????????????????????

.

_DSC0851 (Kopiowanie)

.

???????????????????????????????

.

???????????????????????????????

_DSC0860 (Kopiowanie)

.

_DSC0880 (Kopiowanie)

_DSC0913 (Kopiowanie)

.

_DSC0869 (Kopiowanie)

.

???????????????????????????????

.

_DSC0955 (Kopiowanie)

.

_DSC0919 (Kopiowanie)

„Zakład Schlesische Celuloze und Papierfabricken K.G. Ewald Schoeller Werk in Maltach wybudowano w 1911. Produkowano w nim celulozę siarczynową do produkcji papieru. Po wojnie w latach siedemdziesiątych półprodukt w belach wysyłano do Krapkowic na Opolszczyźnie. Ubocznymi produktami celulozy był metanol (spirytus drzewny) i garbniki. Inne zakłady produkująca w PRL celulozę miały dużo lepiej z powodu kontraktów podpisanych z Ministerstwem Obrony Narodowej (MON). Niestety Malczyce MON nie wziął pod uwagę.

Oprócz papieru z celulozy produkuje się nitrocelulozę, która jest głównym składnikiem prochu bezdymnego. Za komuny produkcja amunicji i prochu na eksport napędzała przemysł obronny. W 1950 roku w zakładzie pracowało ponad 300 osób. W 1961 roku odnotowano pierwszą groźną awarię przemysłową. W magazynie chloru nastąpiło rozszczelnienie zbiornika. Istniało zagrożenie dla Malczyc. Awarię opanowała ekipa ratowników z Zakładów Chemicznych Rokita w Brzegu Dolnym, gdzie produkuje się chlor.

 

1933

12 grudnia w Fabryce Celulozy otwarto specjalny zakład do produkcji spirytusu. Produkcja dzienna spirytusu wahała się w granicach od 5.000 do 6.000 litrów”

Reklamy