Szukając Emak Bakia/ The Search for Emak Bakia


Inspiracją do nakręcenia „Szukając Emak Bakia stał się awangardowy film Man Ray’a. Reż, a także tytuł jego filmu, który w języku baskijskim oznacza tyle co :” zostaw mnie w spokoju”. Ten tytuł  wydaje się być odpowiednim, by  opisać działania Man Raya i zrozumieć jego stanowisko w sprawie życia, sztuki czy nawet polityki .

Okazało się, że Ray Man spędził czas w Biarritz w domu zwanym Emak bakia. Oskar Alegria postanowił znaleźć dom i uwiecznić swoją wędrówkę. 

szukając Emak Bakia

Piękny, urokliwy i niezwykle błyskotliwy obraz. Reżyser opowiada z dużym dystansem do siebie samego. Historia jest o tyle ciekawa, że  w jego podróży prowadzi go  przede wszystkim wiatr
i przypadek. Plastikowa rękawiczka unoszona wiatrem, ocierająca się o bruk, wirująca ponad dachami domów…Piękne zdjęcia!
Twórca filmu trafia na wiele interesujących postaci i miejsc. Zatapia się w detale, snuje niezwykle poetycką opowieść z dużą dozą humoru.

emakbakia


Przypadek, a może wnikliwość twórcy filmu sprawiają, że udaje mu się przeprowadzić kilka niezwykłych wywiadów ze śpiewakiem,zatroskanym o kulturę basków, hodowcą świń, tłumaczami, klaunem, którego grób odnalazł na jednym z cmentarzy, a nawet 90 letnią rumuńską księżniczką, która przed wielu laty, jako dziecko zamieszkiwała w domu Emak Bakia.
Ten film to coś więcej niż dotknięcie Man Ray’a. To bardzo poetyckie kino. Okazuje się, że cel przestaje być nader istotny, bo ważniejsze jest to co dzieje się podczas tej drogi.
Okazuje się bowiem na filmie O. Alegrii, że świnie też miewają koszmary podczas snu, że klaun nie umiera nigdy…a to co najprostsze wydaje się najtrudniejsze do zrozumienia. 

Szukając Emak Bakia
The Search for Emak Bakia / Emak Bakia baita
reż. Oskar Alegría / Hiszpania 2012 / 83’

Reklamy