OPOWIEŚĆ GRIOTA – Adama Drame


Burkina Faso

Film Różańskiego jest dokumentem,  w którym poznajemy historię afrykańskiego muzyka grającego na djembe – instrumencie, który wytwarzany jest z drzewa rosnącego jedynie w Afryce. 
Adama Drame jest bohaterem, ale jednocześnie narratorem swojej opowieści. Od wielu lat poświęcającemu swoje życie muzyce i kształceniu innych. 

To co mnie mocno ujęło, to fakt, że choć stał się mistrzem gry na djembe i obecnie koncertuje w Europie, to nade wszystko hołduje własnym tradycjom, rodzinie i miejscu, w którym się urodził. 

To bardzo ciepły, wrażliwy człowiek. Jest otwarty, ale z zachowuje dystans do tego co przynosi współczesny świat. Wykształcił wiele pokoleń wspaniałych muzyków – perkusistów, ale jak sam przyznaje poza Afryką nie ma dla niego miejsca, w którym chciałby pozostać na stałe.

Adama+Drame


Burkina Faso to miejsce  tańca i muzyki, ale także biedy.  W filmie Różańskiego jest mnóstwo takich obrazów, w których zobaczyć można grę na djambe, a przy tym solowe występy tancerek, towarzyszących bębniarzom. To one często nadają rytm i tempo.
Muzyka rozbrzmiewa i łączy tych ludzi. Dla Adama jest to jeden z ważniejszych elementów nadających kształt naszemu życiu. Muzyka jego zdaniem jednoczy ludzi, obdarowuje ich radością i wolą życia. Adama Drame to człowiek, który próbuje łączyć nowoczesność z tradycją.
Film ogląda się bardzo przyjemnie, ze na względu akcenty związane z muzyką i tańcem, ale także dlatego, że reżyser pozwala, by wszystko płynęło swobodnie, nie ingeruje w narrację, dzięki czemu stajemy się świadkami codziennego życia w Burkinie Faso.

Kim jest Griot? http://afryka.org/afryka/kim-jest-griot,news/

Reklamy