ADDAL – Woal jako symbol sprzeciwu.


Drugi dzień festiwalu przyniósł niespodziewane emocje. Fascynujące jest to, że tak naprawdę każdy koncert jest ogromną niespodzianką. Zetknięcie się z tak barwnymi kulturami dostarcza niebywałych doznań. Tym razem obejrzałam Addal – marokański taniec kobiet  z woalem. O przykryciu głów woalem zdecydowali mężczyźni, tym razem jednak po to, by chronić swoje kobiety przed spojrzeniami wrogów. Nie chcieli oni bowiem, by kobiety tańczyły przed żołnierzami francuskimi po przegranej walce.

Większość kobiet to osoby w słusznym wieku, ale nie brakuje im wigoru, energii, radości i siły. Śpiew cudnie rozbrzmiewał w murach Synagogi.  A mnie znowu zauroczyły stroje, mieniące się niezliczoną ilością kolorów  i biżuteria, w którą wręcz opływały. Moją ciekawość budziły także piękne, misterne i bardzo zagadkowe  tatuaże dłoni, ale także babusze (buty) wykonane z kolorowych koralików.
Taniec Addal to zaledwie delikatny balans ciałem, drobne kroki stóp trzymających się za ręce kobiet z towarzyszeniem śpiewu i grających na bendir mężczyzn. 

Koncert zakończył się cudowną, spontaniczną wspólną zabawą widzów i tancerzy. 

 

DSC05074 (Kopiowanie)

fot. A. Bober

.

???????????????????????????????

.

DSC05101 (Kopiowanie)

.

???????????????????????????????

.

???????????????????????????????

.

DSC05138 (Kopiowanie)

.

DSC05183 (Kopiowanie)

Reklamy